O nas

O nas i o naszych mydłach

POL-CRAFT SOAPERY jest małą, rzemieślniczą mydlarnią obecną na rynku od niedawna, ale o tradycjach rodzinnych sięgających okresu międzywojennego. Pracujemy w zespole 4 wspólników. Wytwarzamy ręcznie tradycyjne mydła naturalne w oparciu o procesy zmydlania na zimno. Jest to technologia produkcji mydła znana od czasów starożytnych, ale nieprzystosowana do wdrożenia na skalę przemysłową. W procesie wytwarzania mydła, używane przez nas bazy olejowe oraz naturalne olejki eteryczne wchodzą w reakcję chemiczną
z roztworem wodnym ługu sodowego, ulegając przy tym zmydleniu. Ubocznym i pożądanym produktem tej reakcji jest gliceryna, która pozostaje w mydle. Proces łączenia się wymienionych składników jest reakcją egzotermiczną, wydzielającą ciepło i zachodzącą
w temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

W procesie produkcji nie korzystamy z gotowych baz mydlanych (płatków mydlanych), ani z żadnych półproduktów.

Podstawowymi olejami bazowymi są: oliwa z oliwek, olej kokosowy masło shea oraz olej rycynowy. Te cztery oleje są kluczowe i wchodzą
w skład wszystkich naszych mydeł. Poza tym chcemy promować dodatki w postaci olejów uzyskiwanych z roślin uprawianych lub rosnących dziko w strefie klimatycznej typowej dla Polski. Przykładowo może to być olej z czarnuszki, olej z nasion pokrzywy, olej z nasion marchwi, czy olej z pestek dyni. Spoza listy rodzimych roślin oleistych wybieramy także bardziej egzotyczne surowce w postaci oleju jojoba, oleju babassu, oleju ryżowego, oleju rycynowego, oleju ze słodkich migdałów, czy oleju laurowego.

Dążymy do tego, aby oleje stosowane jako uzupełnienie podstawowej bazy mydeł były tłoczone na zimno i nie były poddawane rafinacji.
Takie oleje zawierają więcej naturalnych kwasów tłuszczowych, witamin, enzymów, lecytyny oraz innych cennych mikroelementów w porównaniu do olejów poddanych procesowi rafinacji.

carousel-1-norm.jpg
carousel-2-norm.jpg
carousel-3-norm.jpg
carousel-4-norm.jpg

Wiedza i tradycja

Nasza świadomość ekologiczna jest podparta posiadanym przez nas wykształceniem uniwersyteckim i politechnicznym
w dziedzinie chemii (magisterium z dziedziny chemii biologicznej na UAM w Poznaniu w 2020 r.) oraz w dziedzinie technologii chemicznej (magisterium na Politechnice Poznańskiej w 2016 r.), jak również doświadczeniem zawodowym zdobytym po ukończeniu studiów, w trakcie pracy zawodowej w renomowanych laboratoriach chemicznych.

Posiadane doświadczenie zawodowe wyzwoliło w nas potrzebę stworzenia mydeł doskonałych i jednocześnie przyjaznych dla środowiska oraz dla zdrowia konsumentów. Paradoksalnie to powołanie jest częścią naszego rodzinnego dziedzictwa. Nasz dziadek oraz pradziadek Józef Witkowski, przedwojenny kupiec kolonialny z Inowrocławia na początku lat 30-tych XX wieku założył spółkę cywilną z Jakubem Frenklem, młodym, zdolnym chemikiem.

Spółka Witkowskiego z Frenklem wytwarzała ręcznie mydła
z przeznaczeniem na rynek lokalny i przetrwała bez większych zawirowań aż do 1939 r. Jakub Frenkel zginął w czasie wojny jako jedna z ofiar Holocaustu w łódzkim getcie, natomiast nasz dziadek/pradziadek Józef Witkowski zmarł z przyczyn naturalnych wkrótce po zakończeniu wojny, w 1946 r.
Z upływem czasu rodzina utraciła większość przedwojennych dokumentów oraz pamiątek dotyczących Inowrocławskiej Wytwórni Mydeł. W stercie rodzinnych archiwaliów natrafiliśmy tylko na pojedyncze kartki zapełnione odręcznym pismem, które okazały się recepturami produkowanych w okresie międzywojennym mydeł, opracowanymi przez Jakuba Frenkla. Te zapiski stały się dla nas inspiracją do reaktywowania przedwojennej działalności spółki Witkowski-Frenkel pod zmienioną firmą i zmienionym znakiem handlowym.

Adres

ul. Franciszka Kleeberga 9
61-615 Poznań, Polska

Telefon

+48 502 540 777

E-mail

POL-CRAFT SOAPERY